Milliseid materjale on võimalik kasutada CNC-freesimisel?

EstExpressi meeskonnal on pikaajaline kogemus erinevate materjalidega ning meie seadmed võimaldavad kasutada paljusid erinevaid. Nii 2D kui 3D freesimistöid teostame eelkõige klientide poolt tellitavale tootele seatud eesmärkidest. Soodsam materjali valik ei pruugi alati kajastuda lõpphinnas, sest viimistlemine ja töötlemisprotsess on aeganõudvam. Seetõttu on õige materjali valik väga oluline. Loe lähemalt, millistest materjalist saame töid teostada ning millised on eelised.

2D ja 3D CNC freesimisel kasutatavad materjalid

Tööstusplastid on tänu heale hinna-kvaliteedi suhtele ning mitmekülgsetele omadustele CNC freesimise enamlevinud materjalideks. Kas valida detaili freesimiseks POM, PP, TEFLON, AKRL, ABS või mõni muu tööstusplast, sõltub tootele esitatud nõudmistest ning projekti eelarvest. Kui plasti mark ei ole oluline, siis soovitame tihti otsustada PP-polüpropüleeni kasuks, mis on kergesti töödeldav ning hea hinnaga. Tööstusplastide aktiivemateks kasutajateks on reklaamitootjad, kes on juba ammu CNC freesimise enda jaoks avastanud. Kindlasti ootame tööstusplastidest CNC freesimise abil oma mõtteid teoks tegema masinatööstuse valdkonnas tegelevaid ettevõtteid. Võtke ühendust meil on teile palju pakkuda!

Puitu on alati olnud CNC freesimise tänuväärseteks materjalideks. Kas valida CNC freesimiseks saar, tamm, kask, mänd või mõni muu puit, sõltub projektist. Kui tegemist on disaintootega, näiteks valamuga, soovitame eelistada suurema tihedusega puitu nagu tamm või saar. Kui toodet on kavas hiljem värvi või vahadega töödelda, siis soovitame otsustada männi, kase või kuuse kasuks. Kui jätate vahatamise meie hooleks, siis kasutame selleks kõrgekvaliteedilist Osmo õlivaha. Ka puidust CNC freesimis teenuse aktiivseteks kasutajateks on reklaamitootjad, kelle tellimusel valmistame hoogsalt kõikvõimalikke meeneid ja firmasümboolikat. Suur heameel on meil eraisikutest tellijate märkimisväärse kasvu üle.

Vineer on kihiline puitmaterjal, mida valmistatakse õhukeste puitlehtede ehk spoonide kokkuliimimisel kihiti üksteise peale. Vineeri paksuse määrab spoonikihtide arv. Vineeri valmistamiseks kasutatakse kase- ja okaspuitu. Okaspuuvineeris kasutatakse kuuse- ja männipuitu, segavineeris peale kase- ja okaspuule ka haavaspooni. Õige vineeri valik tuleb teha lähtuvalt sellest, kas soovitakse kasutada väli- või sisetingimustes. Välitingimustesse sobib niiskus- ja veekindel kasevineer, mille valmistamiseks kasutatakse veekindlaid liime.

Polüuretaan mudeli- ja vormivahud. Spetsiaalsete vormi /mudeli materjalide kasutamine annab ajalise võidu juba toorikute koostamisel ning lõppviimistlusel. Polüuretaanvahust mudeleid saab kasutada väga hästi nii prototüüpimiseks kui ka lõpptoodete või tööriistade valmistamisel.

Tegemist on väga hästi töödeltatava materjaliga, mille CNC freesitud lõpptulemust on võimalik lihtsa vaevaga kruntida/värvida või koguni poleerida. Olenevalt vahu tihedusest on võimalik toorikuplaate tellida kuni 200mm paksuseid. Vahu tihedus on kogu plaadi ulatuses ühtlane, mis on eriti oluline just lõppviimstlust silmas pidades.

Suureks plussiks on materjali keemikindlus ja ühtlane sisemine struktuuur, lisaks hingavus mille tõttu on on võimlik materjali kasutada ka vaakumvormide valmistamiseks. Madalama tihedusega polüuretaan vahud sobivad hästi näidiste, skulptuuride ja mahult suurte makettide loomiseks, tihedama struktuuriga vahud sobivad aga kontrollrakiste, täpsust nõudvate 3D vormide ja tööriistade valmistamiseks. Kui aga on oluline vormi joonpaisumistegur, siis soovitame kasutada hoopis epoksiidist valmistatud vormimaterjale.

Alumiiniumsulamid on CNC freesimise puhul laialdaselt kasutusel aparaadi- ja masinatööstuses, laevaehituses ning survevalu detailide tootmise puhul. CNC 3D-freesimise puhul eelistame karastatud ning kunstlikult vanandatud sulameid, mille töödeldavus on olulisel parem. Kui alumiiniumi mark ei ole oluline, siis soovitame kasutada Al-Mg või Al-Zn-Mg sulameid. Kui tegemist on aga vormiga, mille puhul on oluline jälgida joonpaisumistegurit, soovitame kasutada Al-Si sulameid. Siinjuures on oluline silmas pidada, et mida suurem on räni (Si) sisaldus, seda väiksem on materjali joonpaisumine.

Tellija oma materjalist on võimalik tellida CNC freesimise teenust juhul, kui on üheselt selge, et materjal ei sisalda võõrkehi, mis võiksid rikkuda meie poolt kasutatavat tehnoloogiat. Kui teil on soov teatud materjalist CNC freesimise teel mõni vorm või mudel valmistada, siis võtke meiega kindlasti ühendust ning anname teile vastuse maksimaalselt ühe tööpäeva jooksul, kas materjal sobib CNC freesimiseks või mitte.

Võta meiega ühendust ja aitame välja valida õige materjali, mis tagab tellitavale tootele parima kvaliteedi ning lõpphinna.

 

etEstonian